Budapest Bank Békéscsabáért Program 2014.

A "Nyitott Szemmel" Közhasznú Egyesület pályázatot nyújtott be a Budapest Bank és a Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata támogatásával meghirdetett „Budapest Bank Békéscsabáért Program” keretében 2014. november 4-én.

A program célja a békéscsabai iskolai közösségek aktivizálása és a művészet, illetve kultúra népszerűsítése a fiatal korosztály számára Békéscsaba helytörténeti nevezetességén keresztül. Kiemelt figyelmet fordítunk Munkácsy Mihály társadalmi örökségének átadásra.

A program magába foglal egy rendhagyó tanórát, melynek keretében a résztvevők ellátogatnak a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumba, ahol jobban megismerkedhetnek a festőművész életútjával, műveivel, illetve a művész városunkhoz való kötődésével, megemlékezve ezzel Munkácsy Mihály halálának 170. évfordulójáról.

A múzeumlátogatást követően kiválasztásra kerül évfolyamonként eltérően egy-egy Munkácsy kép, melyet az évfolyamokból kiválasztott 10-12 diáknak élőképpé kell formálnia saját elképzelésük szerint, vagyis a festmény szereplőivé válnak. A vászonra vetett jelenetet játsszák el egyéni stílusban, oly módon, hogy beszerzik a képen látható kellékeket, jelmezeket (akár a Jókai Színházból is segítséget lehet kérni a jelmezek felvétele tekintetében), mindezt az iskola, vagy egy kulturális intézmény termében kialakítva.

Ezáltal innovatív, újszerű megközelítésben, tapasztalati úton történő tanulás során kerülnek közelebb a művészethez a diákok. Az élmény sokkal maradandóbb hatást gyakorol a fiatalok tudatában, mint a tantermi oktatás.Az élőképeket, megalkotott kompozíciókat hivatásos fotós örökíti meg. A fotókból kiállítás nyílik, melyet ismert közösségi oldalakon, és a helyi médiában (tv, írott sajtó) történő szavazásra bocsátunk, így a győztesek eredményét a közönségszavazás határozza meg. Eltérő kategóriákban (legkreatívabb, legművészibb, legeredetibb) hirdetünk nyertest. A győztesek különböző ajándékokban részesülnek.

Ütemterv: 

- 2015. január hónap első felében felkeressük Békéscsaba 11 általános iskoláját és ismertetjük velük a programot, majd megkezdjük a diákok toborzását.

- 2015. január hónap második felében megkötjük a megállapodásokat, felkérjük az iskolákat, hogy az 5-7. évfolyamokból válasszanak ki 10-12 diákot, akik részt vesznek majd a projektben, majd ezt követően kezdetét veszi a program megvalósítása.

- 2015. február hónap első hete az eszközök beszerzése jegyében telik, azaz megvásárlásra és kiosztásra kerülnek a múzeumbelépők.

- 2015. február hónap második, harmadik hetében látogatást tesznek a programban résztvevő diákok a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban, ahol megismerkedhetnek a festő eredeti alkotásaival, illetve kiosztásra kerülnek a verseny során felhasználásra kerülő képek nyomtatott másolatai.

- 2015. március hónap: Az iskoláknak egy teljes hónap áll a rendelkezésükre a díszlet és jelmez megtervezésére, valamint a kijelölt kompozíciók begyakorlására.

- 2015. április hónap első felében kerül sor a jelenetek megörökítésére a programban résztvevő intézményekben egy – az általunk felkért - hivatásos fotós közreműködésével.

- 2015. április: A hónap második felében a képekből fotókiállítás nyílik, melyet ismert közösségi oldalakon, és a helyi médiában (tv, írott sajtó) történő szavazásra bocsátunk, így a győztesek eredményét a közönségszavazás határozza meg. Eltérő kategóriákban (legkreatívabb, legművészibb, legeredetibb) hirdetünk nyertest.

- A szavazás ideje: 2015. május 1 – május 31.

- Eredményhirdetésre 2015. június 12-én kerül sor, ahol a díjak ünnepélyes keretek között kiosztásra kerülnek.


Szakmai beszámoló
2015.07.01.


A „Nyitott Szemmel” Közhasznú Egyesület (Békéscsaba, Lencsési út 45-47.) Munkácsy Reload-Élőképek programjában olyan innovatív kezdeményezést vitt véghez, melyben nem csak aktivizálta a helyi általános iskolákat, de támogatta azok művészeti tanóráit, illetve lehetőséget adott a kreativitás kibontakoztatására is.

A program legfőbb célja békéscsabai iskolai közösségek aktivizálása és a művészet, illetve kultúra népszerűsítése volt a fiatal korosztály számára Békéscsaba helytörténeti nevezetességén keresztül. Kiemelt figyelmet fordítottunk Munkácsy Mihály társadalmi örökségének átadásra.

A programot 2015. január 5-vel kezdtük meg, amikor is felkerestük Békéscsaba 11 általános iskoláját személyesen és tájékoztatást adtunk a pályázati programról és annak időbeni terveiről (csatolt dokumentum). Ezt követően létrehoztunk egy hivatalos Facebook oldalt Munkácsy Reload – élőképek BBB program (https://www.facebook.com/munkacsyreload?ref=aymt_homepage_panel) néven, ahol folyamatosan közzé tettük a program menetét.

Programunkra való részvételét 5 szervezet jelezte, akikkel az együttműködési megállapodás után részleteztük a program menetét és közzétettük a határidőket.

Első ízben egy rendhagyó tanóra keretében a résztvevők ellátogattak a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumba, ahol jobban megismerkedhettek a festőművész életútjával, műveivel, illetve a művész városunkhoz való kötődésével, megemlékezve ezzel Munkácsy Mihály születésének 170. évfordulójáról. A tanórán összesen 116 fő vett részt.

A múzeumlátogatást követően kiválasztásra került évfolyamonként eltérően egy-egy Munkácsy kép (Újoncozás, A falu hőse, Kutyacsalád) melyet az évfolyamokból kiválasztott 10-12 diáknak élőképpé kellett formálnia saját elképzelésük szerint, vagyis a festmény szereplőivé váltak. A vászonra vetett jelenetet játszották el egyéni stílusban, ezáltal innovatív, újszerű megközelítésben, tapasztalati úton történő tanulás során kerültek közelebb a művészethez a diákok. Az élőképeket, megalkotott kompozíciókat fotós örökítette meg. A fotókat ismert közösségi oldalon, az egyesület hivatalos oldalán szavazásra bocsátottuk, így a győztesek eredményét a közönségszavazás határozta meg. A szavazás 2 héten át volt elérhető. Ez idő alatt több, mint 10.000 megtekintés és közel 1000 szavazat érkezett az oldalra.

A szavazás lezárását követően beszerzésre kerültek az ajándékok. A résztvevők létszáma lehetővé tette, hogy minden résztvevő diák ajándékban részesüljön.

A Munkácsy Mihály Múzeum lehetővé tette számunkra, hogy a képeket kiállítsuk a múzeum Kolozsváry–Tevan termében és megtartsuk a program záró rendezvényét, a díjak átadását.

A záró rendezvényen a programban részt vett diákok, tanárok mellett köszönthettük Békéscsaba Megyei Jogú Város képviseletében Bíró Csaba Közművelődési, Ifjúsági, Oktatási és Sportbizottság elnökét, a Munkácsy Mihály Múzeum képviseletében Martyin Emília, a múzeum tudományos-muzeológiai osztályvezetőjét, illetve a „Nyitott Szemmel” Közhasznú Egyesület képviseletében Nagy László, operatív igazgatót, akik köszöntőik mellett méltatták a programot és adták át a díjakat.

Minden egyes résztvevőt Budapest Bank Zrt. és „Nyitott Szemmel” Közhasznú Egyesület logóval ellátott tollal és notesszel ajándékoztunk meg.

Két kategóriában hirdettünk nyertest:

A közönség szavazás 1. helyezettje a Lencsési Általános Iskola Kutyacsalád című kompozíciója, akik dísztollakat kaptak, a zsűri pedig a Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Újoncozás című alkotását ítélte a legjobbnak. Az ő nyereményük egy 5 alkalmas strandbelépő volt a békéscsabai Árpád Fürdőbe.

A program további résztvevői:

-         az Erzsébethelyi Általános Iskola,

-         a Békéscsaba Városi Nagycsaládosok Egyesülete,

-         valamint a Remonda Szabadidős Lovas-, és Sportegyesület diákjai.

A nyilvánosság biztosításához a program hivatalos Facebook oldalán kívül, az eredményeket bemutató sajtóközlemény, illetve a Nyitott Szemmel Közhasznú Egyesület honlapján (www.nyitottszemmelkhe.hu) megjelenő hírek járultak hozzá.

A program hivatalos oldala:
 https://www.facebook.com/munkacsyreload?ref=aymt_homepage_panel 


Rólunk írták:

http://blog.tehetseg.hu/2015/06/15/munkacsy-reload

http://www.behir.hu/csabaimerleg/index.php?page=hir&hir_id=11287

https://www.facebook.com/munkacsy.muzeum/posts/826995920713487

http://civilek.csabanet.hu/dokumentumok/2015/e_napraforgo_2015_julius.pdf

http://www.social-peek.com/Keywords/jankay/?sort=MostRecent

- http://munkacsy.vps.docufox.hu/index.fcgi?rx=&item=&nyelv=hu&menuparam3=165&menuparam_6=1080&type=6

http://www.munkacsy.hu/index.fcgi?rx=&item=&nyelv=hu&menuparam3=165&menuparam_6=1063&type=6

Egyesületünk sikeresnek értékeli a pályázat lebonyolítását. A gyermekek lelkesedése igazolja munkánkat, a múzeumlátogatás és az élőképek megvalósítása is gördülékenyen zajlott együttműködésüknek köszönhetően. A képek korhű és modern változatban egyaránt készültek. A pedagógusok visszajelzése és saját tapasztalataink is azt mutatják, hogy a fiatal korosztálynak van igénye az interaktív jellegű kulturális tevékenységekre, programokra.  A résztvevő iskolákkal és intézményvezetőkkel jó kapcsolatot alakítottunk ki a program során, melyet a jövőben is fenn kívánjuk tartani ifjúsági programjainkhoz és kezdeményezéseinkhez kapcsolódóan.

 
 

 

 
Életfa Művészeti Műhely